Černý čaj je společně s vodou a zeleným čajem nejvíce konzumovaným nápojem na světě. Má výraznou a silnou chuť a také poměrně vysoký obsah kofeinu. Stále má ale méně kofeinu než káva. Černý čaj kromě skvělé chuti nabízí i spoustu benefitů pro naše tělo. Na účinky černého čaje se nyní společně podíváme.

čaj

Zdravé srdce

V černém čaji se nachází spoustu antioxidantů, které se nazývají flavinoidy. Ty mají skvělé účinky na naše srdce. Pravidelnou konzumací černého čaje můžete zmírnit riziko onemocnění srdce, jako je vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol.

Snížení cholesterolu

Popíjení černého čaje vám může pomoci snížit LDL cholesterol, což je ten špatný typ cholesterolu, u kterého právě chceme, aby se držel na nízké hladině. Pokud ho máme mnoho, může se hromadit v našich tepnách, ucpávat je a způsobovat závažná onemocnění.

Antioxidanty

Černý čaj obsahuje spoustu antioxidantů. Ty jsou pro nás velmi důležité, a můžeme je získat právě zdravou stravou, jako je černý čaj. Pokud budeme mít dost antioxidantů, můžeme tím významně snížit riziko vzniku chronických onemocnění a celkově tím podpoříme naše zdraví.

Energie

Díky obsahu kofeinu, který je poměrně vysoký, zvýšíme konzumací černého čaje pocit energie. Kofein totiž potlačuje příznaky únavy. A protože je černý čaj zdravější volbou než káva, měli bychom ji alespoň částečně nahradit černým čajem.

černý čaj

Zdravá střeva

Černý čaj má mimo jiné i antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zlepšovat trávení a celkově zdraví našich střev. Díky zdravým střevům také posilujeme naši imunitu. Černý čaj podporuje tvorbu bakterií, které potřebujeme, a naopak pomáhá hubit ty, které nám ubližují.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je onemocnění, kterým trpí milióny lidí. A mže nám způsobit závažné komplikace našeho zdraví. Pravidelným pitím černého čaje můžeme snížit krevní tlak a tím udržet naše srdce v bezpečí.