Firmy dostanou vyšší příspěvek na každého zaměstnance s tělesným postižením. Poslanci odsouhlasili příspěvek ve výši dvanáct tisíc korun, čímž vyhověli senátorům, kteří původní novelu zákona vrátili sněmovně s požadavkem na zvýšení příspěvku.
crypto-měna
V současnosti dostávají firmy na zaměstnání tělesně postižených měsíčně 9 500 Kč. Kdyby nedošlo k navýšení této částky, mohlo by dojít k očekávanému propouštění postižených. Ministerstvo práce a sociálních věcí s Michaelou Marksovou (ČSSD) v původním návrhu zákona navrhovalo zvýšení příspěvku pouze na 10 500 Kč. Po vrácení návrhu Senátem, který požadoval vyšší navýšení částky, nakonec sněmovna odsouhlasila částku 12 000 Kč.
Proti zvýšení příspěvku byl od začátku ministr financí Ivan Pilný (ANO). Prý by to byl příliš velký zásah pro státní rozpočet. „Dopad na státní rozpočet je půl miliardy, v návrhu státního rozpočtu na rok 2018 na nic takového není prostor.“ Řekl ministr ještě před hlasováním. Marksová ale tvrdí, že její resort na navýšení prostředky má a nejsou tak vysoké, jak říká Pilný. „Je to asi 300 milionů Kč a my jsme s nimi v návrhu rozpočtu našeho ministerstva předběžně počítali. S ministrem financí ale stále vedeme diskusi asi o čtyřech miliardách korun, kde nemáme úplně jasno, co kdo chce a co je jaká priorita.“ Říká Marksová a zároveň dodává, že její resort ještě nemá peníze úplně jisté. Podle ní by se dalo ušetřit na příspěvcích, které pobírají handicapovaní bez práce.
invalida na vozíku
Když je člověk nemocný, má zůstat doma
Novela zpřísnila zákon i pro ty, co pobírají dávky v nezaměstnanosti, tedy pro lidi na nemocenské. Podle novely zákona by měli mít stejný režim jako nemocní pracující. To znamená být pouze doma a ven chodit jen v určených časech a předložit neschopenku na úřadě práce.