Nezáleží na tom, zda jste malý živnostník nebo středně velká firma, správně vedené účetnictví vám může ušetřit spoustu peněz nejen nyní, ale i do budoucna. S vašimi firemními účty Vám poradí účetní nebo daňový poradce. Jejich pravomoci jsou však jasně určené zákonem a je třeba porozumět rozdílům mezi nimi, než se rozhodnete někoho oslovit.
Daňový poradce= fyzická osoba, která má zkoušky z daňového poradenství a je tedy oprávněna daňové poradenství vykonávat; daňový poradce umí vypočítat vaši daňovou povinnost, poradit vám, jak snížit daňové zatížení, zkoordinovat všechny daňové postupy a zkontrolovat je, případně komunikovat se správcem daně a v daňovém řízení obhajovat za klienta zvolený daňový postup.
Účetní= fyzická nebo právnická osoba, která má potřebné živnostenské oprávnění; náplní práce účetní je vedení podvojného účetnictví nebo daňové evidence.

počítání výnosu
Daňový poradce vs. účetní

ü  Jste-li živnostník a vede daňovou evidenci, mohou vám stačit služby daňového poradce. Samotnou daňovou evidenci si můžete v průběhu roku vést v některém z chytrých účetních programů, kam budete zadávat přijaté a vydané faktury, případně přidáte knihu jízd.
ü  Vedete-li v daňové evidenci i složitější sklady nebo agendu personalistiky, pak neváhejte a zaplaťte za služby kvalitní účetní.
finance v růstu
ü  Právnické osoby s povinností vést podvojné účetnictví by si měli přenechat vedení účetnictví vždy účetní. V počítačových programech se sice můžete naučit vést i podvojné účetnictví sami, ale k tomu, abyste se to naučili, si budete potřebovat doplnit vzdělání v odborných kurzech a ošidíte se tak o čas, který byste mohli věnovat vlastnímu byznysu.
ü  Na daňového poradce se obracejte vždy s účetní uzávěrkou. Máte-li možnost konzultovat s ním v průběhu roku, neváhejte a učiňte tak. Poradí vám, jak optimalizovat svou daňovou povinnost.
ü  Za chyby v daňovém přiznání zpracovaném daňovým poradcem ručí sám poradce ze svého pojištění, ale za chyby v daňovém přiznání zpracovaném účetní ručíte vy sami. Proto přiznání k dani zpracovávejte buď sami nebo ho svěřte do rukou daňového poradce.