Chcete-li tento největší řecký ostrov procestovat, máte možnost pronajmout si auto. Povrch Kréty je však hornatý a netroufnete-li si jezdit sami vypůjčeným vozem po horských silničkách nebo se vám cena za pronájem zdá příliš vysoká, je možné pohodlně, levně a bezpečně cestovat klimatizovaným autobusem. Silniční síť je poměrně hustá a autobusy staví i v malých vesničkách.

soutěska samaria

Západní část Kréty je bohatší na srážky a pyšní se bujnější subtropickou vegetací. Tato nejzelenější a nejúrodnější lokalita je turisticky velmi přitažlivá.  V oblasti okolo města Chania se nacházejí skvostné písčité pláže, které stojí za to navštívit: okouzlující Balos s mělkou lagunou nabízející výhled na ostrůvek Gramvousa, proslulá Elafonisi s narůžovělým pískem ležící na spojení pevniny se stejnojmenným ostrůvkem. Falassarna, která patří k nejkrásnějším řeckým plážím, je tak rozsáhlá, že nikdy není přelidněná. Trochu stranou turistického ruchu leží poklidná pláž Kedrodasos s bílým pískem, cedry a nudisty.

Ve vnitrozemí v regionu Chania se nachází pohoří Lefka Ori s národním parkem Samaria, kde se vyskytuje řada jedinečných živočišných a rostlinných druhů. Název Bílé hory (Lefka Ori) pochází od bělostného vápencového masivu, kterým je tvořen. Uprostřed této nádherné přírody se nachází nejdelší evropská soutěska Samaria.

Pokud se zajímáte o stavební památky, určitě nevynecháte návštěvu měst Rethymno a Chania. Benátská pevnost s tureckými prvky stráží dodnes oba přístavy s impozantními majáky. Půvabné křivolaké uličky starobylého města nabídnou fotograficky přitažlivá zákoutí, křesťanské kostely i památky na tureckou nadvládu v podobě mešit. Atmosféru benátského přístavu doplňují renesanční benátské domy a středověké kašny v historickém centru.
historické centrum města

Kréta je nádherný středomořský ostrov s nejteplejším počasím v celém Řecku. Ideálním obdobím pro cestování je proto pozdní jaro nebo časný podzim, kdy teploty nejsou tak vysoké jako v létě, ale slunce ještě svítí dostatečně dlouho.