Když člověk něco prodává, měl by si dávat pozor, aby nepotkal podvodníka. Při prodávání přes internet to platí dvojnásob, možná i mnohem více. Jsou případy, kdy naletí kupující. Ty jsou asi častější, ale může se stát, že když budete prodávat něco v bazaru, přijde Vám podvodný mail s nabídkou ke koupi.
zvětšený podvod
Mně se tak stalo, když jsem prodával kontrabas. Měl jsem nějakou dobu vystavený inzerát na inzertním serveru. Najednou mi přišel email od potenciálního kupujícího, že se mu nástroj líbí, a že si ho chce koupit. První varovný signál jsem dostal, když si ho ani nechtěl ve skutečnosti prohlédnout a rovnou ho chtěl poslat přímo do Řecka.
1)      Při každém podvodu se vyskytují varovné signály, které by nás měly odradit.
Jako první mě popadla radost, že má někdo zájem o mé zboží. Za druhé jsem začal vymýšlet důvody, proč kupující tak spěchá na uskutečnění obchodu. Ale v tom přišel druhý varovný signál. Zájemce o můj kontrabas chtěl dostat zálohu na přepravu.
2)      Běžný varovný signál bývá v tom, že po Vás někdo chce peníze předem.
Odůvodnil to tak, že mi peníze již poslal na můj PayPal účet, a že tato služba čeká až uhradím poplatek za převoz nástroje, pak že mi peníze odblokují a já je budu mít k dispozici. To mi už bylo velice divné, a tak jsem poslal dopis v angličtině na zákaznický email výše zmíněné služby.
3)      Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout podvodu, je ověřovat si informace.
Bylo mi sděleno, že peníze nikam posílat nemám, protože se jedná o podvod, který je již známý. A že mě varují před další korespondencí s tímto podvodníkem, protože na mne bude dále naléhat a dokonce vyhrožovat policií.
podvod přes pc
4)      Díky nabytým informacím, tak nepodlehneme nátlaku, který je na nás vyvíjen.
Ještě mi nějakou dobu chodily maily, ve kterých mi bylo skutečně vyhrožováno, ale po čase jsem měl a mám klid. Teď se již mohu pousmát nad naivitou toho, který ze mne chtěl podvodem vylákat peníze, a tak být spokojený s řešením této situace. Kdybych však skutečně naletěl, asi bych si dlouho nadával.