Pořídit si nemovitost není jednoduché rozhodnutí a sjednat si férovou hypotéku už není jednoduché vůbec. Společností, které je poskytují a možností, které máte je skutečně hodně a vyznat se v tom je pro běžného člověka téměř nadlidský úkol. S rozhodnutím vám zajisté pomohou nejen rodina a přátelé, ale také finanční poradci a online srovnávače.

hra s domečky

Báječné výhody

Obrovskou a největší výhodou amerického úvěru je jednoznačně její úroková sazba. Je totiž nižší než u jiných druhů půjček, a to zejména díky tomu, že bankovní společnosti ručíte vlastní nemovitostí. To pro ně znamená nižší riziko a tudíž mohou poskytnout i nižší úrok.

Velké plus je také dlouhá doba splatnosti, která zpravidla činí 15 až 20 let. A při koupi domu jistě oceníte také možnost půjčit si poměrně vysokou částku. Stejně jako u jiných druhů hypoték si můžete půjčit maximálně 70 procent z částky, kterou reálně potřebujete. Záleží ovšem také na vaší bonitě, tedy schopnosti platit.

Na jaké nevýhody se připravit?

Základní výhodou i nevýhodou zároveň je to, že ručíte svou nemovitostí. To znamená, že když z nějakého důvodu nebudete schopni pravidelně platit splátky, tak se může stát, že přijdete o střechu nad hlavou. A to nechce nikdo z nás. Můžete proto uzavřít i hypotéku bez zástavy, u kterých ale musíte počítat s poměrně vysokými úroky.

svazek klíčů

Dále platí, že čím delší dobu fixace si zvolíte, tím vyšší bude vaše úroková sazba. Klasicky si ji může zvolit na rok, tři roky, čtyři roky, pět i deset let. Další nevýhodou, která vás ovšem nijak nepostihne finančně, je množství administrativy. Aby vám banka hypotéku schválila, musíte jí doložit velké množství dokumentů a potvrzení. To je ta lepší část.

Horší je, že vás čeká také spousta poplatků. Začnete u poplatků za schválení žádosti, které činí od 0,25 % do 1 % z částky. Poté vás každý měsíc čekají poplatky za vedení účtu, které jsou od 40 Kč do 150 Kč za měsíc. To znamená, že když budete splácet dvacet let, tak se jen suma za tyto poplatky může vyšplhat klidně na 36 tisíc Kč.

U neúčelového úvěru si navíc nemůžete splátky odečíst z daní, nemůžete čerpat státní podporu, ani částku předčasně splatit bez sankčního poplatku. Než něco podepíšete, tak si vždy pořádně spočítejte, kolik vás vše ve finále bude stát, ať později nejste nemile překvapeni.