Norma Jeane Mortenson neboli Marilyn Monroe, byla svého času největší filmovou hvězdou všech dob. K tomuto ocenění ale vedla dlouhá a poměrně trnitá cesta. Narodila se paranoidní a schizofrenické matce, kterou před porodem otec dítěte opustil, ta se o malou Normu Jeane nezvládala sama starat a dívka tak strávila většinu svého dětství v nejrůznějších sirotčincích a u pěstounů. V šestnácti letech se proto provdala za prvního chlapce, se kterým se sblížila – Jamese Doughertyho.
marilyn monroe na zapalovači
Zpočátku bylo manželství šťastné, ale když James narukoval do armády a odjel na frontu, sblížila se s armádním fotografem Davidem Connoverem, který ji začal i fotografovat v továrně na padáky, kde pracovala. Jakmile se James vrátil z války, tak se s ním rozvedla. Ve svých dvaceti letech si šla tvrdě za svojí kariérou a začala pózovat pro nejrůznější fotografy a magazíny. To jí ale nestačilo, chtěla se stát herečkou a zpěvačkou. K tomu jí dopomohl filmový agent Johny Hydem, který se do ní zamiloval, ona však jeho city neopětovala a pouze využila jeho kontaktů. Pomohlo jí i to, když ve svých 22 letech nafotila nahé akty pro časopis, společnost sice byla pobouřena, ale o to víc, se o ni začala zajímat. Seznámila se s profesionálním sportovcem Joem DiMaggiem, kterého si po pár měsících vzala, ale manželství ztroskotalo téměř ještě dříve, než začalo, a to po devíti měsících. Po krachu manželství se přestěhovala do New Yorku, protože ji v Hollywoodu trápilo, že ji všichni berou jako hloupou blondýnu a ne jako nadanou umělkyni. Začala zde studovat drama a hrát divadlo, seznámila se zde také se svým osudovým mužem, dramatikem Arturem Millerem. Ten kvůli ní opustil manželku i dvě děti. Marilyn kvůli němu zase konvertovala k judaismu.
hrob marilyn monroe
Dokonce s ním i čekala dítě, o které nakonec přišla. Také její sny o kvalitních rolích se příliš nenaplňovaly a začala upadat do stále větších depresí. Opět se jí podařilo otěhotnět, ale byla manželem „uvrtána“ do filmu Někdo to rád horké, ve kterém hrát nechtěla, navíc měla již vypěstovanou závislost na prášcích na spaní a o dítě opět přišla. Paradoxem je, že se tento film stal jejím nejznámějším počinem. Manželství s Millerem se opět rozpadlo a její psychický stav se už jen zhoršoval, měla vypěstovanou závislost na mnoho léků. Zemřela 4. srpna 1962 na předávkování léky.