Léto je tady, své ratolesti máte doma a chtěli byste s nimi strávit pár chvil děláním něčeho, co bude přínosem pro vás oba nebo zkrátka jen hledáte zábavu pro vás a vaše přátele? K létu nepatří jen slunce a koupání, ale i věda!
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, užití ochranných či alespoň slunečních brýlí není nutné. Nezapomeňte si však po dokončení umýt ruce a následující aktivity provádějte vždy pod dohledem dospělé osoby.
mikroskop na výzkum
Budete potřebovat:
·        Ferrofluid (na internetu bez problémů k sehnání)
·        Permanentní magnet (ze vzácných zemin – extrémně silné magnety obvykle vyrobené z neodymia)
·        Papírové utěrky a čistící prostředky
·        Rukavice
·        Talíř nebo velkou omyvatelnou plochu jako podložku
 
Postup:
1.      S nasazenými rukavicemi nalijte malé množství ferrofluidu na talíř nebo na podložku (nejlepší je pracovat na stole). Vyvarujte se ale dřeva, látku už byste z něj nedostali.
2.      Permanentní magnet umístěte pod talíř či stůl a sledujte, jak se dá černá tekutina do pohybu. Nabude nové ježkovi-podobné formy, kdy se přímo nad magnetem objeví špičaté bodlinky. Pohybujte jím pod talířem či stolem, nově přetvořená tekutina ho bude následovat.
3.      Pokud udeříte do stolu (jemně), bodlinky se začnou točit. Ferrofluid můžete dokonce nechat plazit se po povrchu, a pokud vám nevadí dělání nepořádku, přiložte magnet mírně nad tekutinu a sledujte, jak vzdoruje gravitaci postupným odkapáváním vzhůru za magnetem. Ferrofluid se rázem změní na zvláštní slizovitou černou kouli, která působí jako vesmírný vetřelec.
Co se vlastně právě stalo?
Ferrofluid je olejovitá tekutá směs s obsahem drobných částeček kovu, zkombinovaná s povrchově aktivní látkou, která zabraňuje shlukování těchto částic. V přítomnosti magnetu se kovové částice snaží zarovnat spolu s dráhou magnetického pole, proto vytváří takové bizarní tvary.
zeměkoule v lahvi
Malou lahvičku ferrofluidu můžete koupit na internetu za pár korun (okolo 200,-Kč) nebo si ho dokonce vyrobit sami – stačí v hrnečku smíchat černou barvu do laserové tiskárny s malým množstvím oleje (stačí obyčejný, jaký užíváte k vaření). Dávejte pozor  – ne všechny moderní laserové tiskárny mají  magnetický inkoust, proto ho využijte jen pokud si budete jisti. Jako každý černý inkoust, i ferrofluid vám velice snadno vytvoří nezničitelné skvrny, proto buďte opatrní, kde s ním pracujete a zda máte rukavice. Nebude od věci si k experimentu radši pořídit i zástěru.