S narozením dítěte spousta rodin přichází do situace, kdy mají problémy s chybějícím příjmem. Ekonomická podpora rodin od státu spočívá v několika dávkách nemocenského pojištění a sociálních dávkách. Jakou podporu můžete od státu čekat, a co si pohlídat?

chování novorozeněte

Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská a rodičovská dovolená jsou základními dávkami pro pečující rodiče. Mateřská dovolená je dávka nemocenského pojištění a má na ni nárok ta žena, která během dvou let před porodem odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dní. V den nástupu na mateřskou je žena zaměstnána, nebo její pracovní poměr byl ukončen méně než před 180ti dny. Mateřská dovolená trvá celkem 28 týdnů. Pokud nemáte nárok na mateřskou dovolenou, nastupujete rovnou na dovolenou rodičovskou. Rodičovská dovolená je pro všechny 220 000 a záleží na rodičích, jak si jej rozvrhnou. Výše měsíčního příspěvku je maximálně 70% platu.
blond dcerka

Dávky přiznané na základě příjmů

Na tyto dávky nemají nárok všichni rodiče, ale přiznávají se dle toho, kolik má rodina celkem peněz. Jedná se o porodné a o přídavky na dítě, popřípadě další dávky hmotné nouze (ty jsou určeny pro všechny skupiny obyvatelstva, nejen pro rodiče). Porodné dostanou ty rodiny, které mají čistý příjem do 20 817 Kč měsíčně u prvního dítěte a do 25 515 u druhého dítěte. Takže zas tak moc rodičů na tuto dávku bohužel nedosáhne. Druhá dávka je přídavek na dítě, které už není jednorázová, ale také u něj záleží na příjmech.

Podpora pracujících rodičů

Stát podporuje pracující rodiče především za pomoci různých daňových úlev a slev. Jedná se o daňovou slevu na děti, která se odečítá od daně z příjmů a sleva stoupá s počtem dětí v rodině. Využít můžete slevu až 24 204 Kč. Další daňová úleva je na školkovné, tato sleva je až 13 350 korun ročně. Nebojte se zeptat se na slevy u vaší účetní, která vám určitě ochotně poradí.